Investiční fondy příliš velké zhodnocení nenabídnou

Ostatní

Chcete zhodnotit vaše peníze? Pak se v tomto článku podíváme na investiční fondy a jejich potenciál pro zhodnocení vašich peněz.

Investiční fond stále patří mezi oblíbené způsoby investice. Přece jen jde o relativně bezpečnou investici, která by každý rok měla pokrýt alespoň inflaci. Vyplatí se ale do těchto fondů vůbec investovat?

Vyšší sazby pro vybrané investory

Investiční fond funguje na tom principu, že sdružuje aktiva, do kterých může investovat naprosto každý. Tedy alespoň v případě otevřených fondů. U fondů kvalifikovaných investorů je ve většině případů požadován minimální vstupní kapitál alespoň jeden milion korun a alespoň nějaké předchozí zkušenosti s investováním.

Vzhledem k výši vstupního kapitálu a dalším omezením už je vám asi jasné, který z typů investičních fondů bude vydělávat více peněz. Ano, uhádli jste správně – fondy kvalifikovaných investorů. Jelikož je určen pro zkušenější investory s vyšším kapitálem, nabízí také mnohem lepší zhodnocení investice. Roční výnos se přitom může pohybovat kolem relativně zajímavé sazby 10 %.

Nízké výnosy

Otevřené fondy zpravidla tak vysokými výnosy nedisponují. Pokud se dostanete na několik jednotek procent a pokryjete tímto způsobem inflaci, pak budete za takový výsledek určitě rádi. O případně vyšší zisk vás totiž připraví poplatky, které vám mohou vytáhnout z kapsy i více než polovinu potenciálního ročního zhodnocení. U investičního fondu totiž zpravidla platíte dvojici poplatků. Poplatek za vstup do fondu ve výši 2,5 procenta a správcovský poplatek ve výši 1,5 procenta.

Otázkou tedy je, jestli vás takovéto sazby lákají, nebo právě naopak odrazují. Pro někoho může být výnos v několika jednotkách procent dostatečně lukrativní, pro jiného spíše odrazující. Je tedy jen na vás, jakou cestou se vydáte. Rozhodně ale nemůžeme říct, že by investiční fondy patřily mezi to nejhorší, co můžete na finančním trhu najít.