Elektromotor je ve své podstatě jenom jednoduché zařízení, které důmyslně využívá principů elektrické indukce a magnetického odporu. O to je ale pozoruhodnější, jakých výkonů a všestrannosti v průběhu let dosáhnul.
Dnes už je svět na elektromotorech jako komponentách doslova závislý, protože by drtivá většina mechanismus v každodenním životě všech lidí prostě nemohla fungovat a existovat. Denně ale většina lidí využívá elektromotory, aniž by o nich něco věděla. Pojďme si tak udělat jemnou exkurzi do světa této jednoduché, ale důmyslné technologie.
Kartáčové a bezkartáčové motory
Pokud bychom se pokusili elektromotory rozdělit do skupin, tak můžete počítat s různými náhledy na věc. Můžeme je dělit podle otáček, vstupních hodnot, převodových systémů a můžeme pokračovat do nekonečna. Schválně jsme ale vynechali dělení na bezkartáčové a kartáčové motory. Pokud začneme kartáčovými motory, tak musíme vypíchnout tu vlastnost, že jsou komutátorové DC motory Bühler velice stabilní a efektivní i při nízkých otáčkách. Je to dáno redukcí pomocí pevných magnetů, které dávají mnohem více možností efektivního řízení takové součástky.
Oproti tomu bezkartáčové motory mají svoje výhody ve velice jednoduché a levné výrobě. Ostati i následující provoz je pohodový, protože jednou promazaná ložiska v zapouzdřeném jádře v drtivě většině případů stačí na to, aby měly dlouhou životnost přesahující další komponenty v systémů. Typickým příkladem pro EC motory Bühler jsou větráčky v elektronice, kde jsou zvyklé na vysoké rychlosti. Právě to je totiž jejich slabinou. Pokud nejsou ve vysokých otáčkách, podívají poměrně špatné výkony.
Převodové motory tam, kde nečekáme stejné podmínky
Ačkoliv je možné regulovat otáčky celkem citlivě za pomoci změny vstupních hodnot, tak mohou přijít momenty, kdy se změní podmínky. Může se změnit odpor materiálu, nebo se může změnit jízda do kopce. V ten moment je jediná možnost, jak nepřijít o konzistentní otáčky. Tou možností jsou převodové motory Bühler, které dokáží díky převodovým stupňům převádět kvalitně otáčky i ve ztížených podmínkách.