Vybíráme tapetu

Ostatní

Tapety slouží k dekoraci interiérů již mnoho staletí. Postupem času se mění materiály a dekory, ale účel je stále stejný. Tapety nacházejí v interiérech čím dál širší uplatnění. Zatímco donedávna se používaly prakticky výhradně na stěny, s příchodem samolepicích tapet se jejich použití rozšířilo i na nábytek, dveře, ledničky či dokonce podlahy. Vybírat tapetu můžete z několika hledisek:

1. podle materiálu

Rozlišujeme hned několik typů tapet podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Základním typem jsou papírové tapety. Ty jsou zpravidla nejlevnější, ovšem jejich lepení není žádná legrace a vysokou odolností také neoplývají. Nicméně do dětských pokojů jsou skvělou volbou. Dalším typem jsou vinylové tapety. Ty jsou tvořeny vrstvou odolného PVC na podkladovém papíru, jejich lepení je tedy obdobné jako u papírových tapet, jejich odolnost je však mnohem vyšší, jsou dokonce i lehce omyvatelné. Velmi důležité a v poslední době oblíbené jsou vliesové tapety. Ty jsou tvořeny celulózovou buničinou a textilními vlákny. Skvěle dýchají, jsou odolné a mnohem snáz se lepí.

2. podle umístění

Je rozdíl, zda potřebujete tapetu do obývacího pokoje, do ložnice nebo do kuchyně. Kategorii samu pro sebe potom tvoří tapety do dětského pokoje. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že kuchyň nebo koupelna kladou mnohem větší nároky na odolnost tapety vůči vlhkosti než ostatní pokoje. Proto se do těchto místností používají nejčastěji vinylové tapety. Zatímco do pracovny, obýváku nebo ložnice se nejlépe hodí tapety vliesové.

3. podle vzoru

Záleží také na dekoru tapety a na tom, kam ji chcete umístit. Do světlých a prostorných místností se nemusíte obávat použít klidně tapetu s tmavšími či výraznějšími barvami. Ovšem do menších a tmavších interiérů je lepší vybírat světlejší tapety s méně nápadnými vzory, které celý prostor nádherně prosvětlí a rozjasní.