Vlnám respiračních onemocnění v Česku bohužel stále není konec

Ostatní

V předvánočním období minulého roku jsme se mohli potkat s nepříjemnostmi, které se rozrostly napříč společností v podobě respiračních onemocnění. Epidemie klasických chřipek byla na svém vrcholu a nějakou dobu už se přemýšlelo o prodloužení prázdnin, aby se alespoň ve školách uklidnila situace.

Nakonec dokázala epidemie přejít, protože tomu pomohlo chladnější počasí a také samotné vánoční prázdniny. Jenže při současném počasí se máme ještě do konce zimy na co těšit!

Zapracujte na posílení imunity

Spousta lidí si letos stěžuje s tím, že největší problém není se samotnou nemocí, ale s její délkou. Díky vystavení velkému množství venkovních vlivů je naše imunita do značné míry oslabená. Proto bychom měli hledat cesty, jak ji zdokonalit. Nejlepšími možnostmi je pravidelný pohyb, volný ale přesto aktivní. Vedle něj by potom neměl nikdo zapomínat na kvalitní životosprávu. Typickým příkladem je pestrá strava, ochranné nápoje a dostatek spánku, který napomůže regeneračním procesům potřebným pro tělo.

Zvýšená hygiena rukou je základem

Mimo toho bychom měli myslet také na zvýšenou hygienu. Ruce jsou hlavními přenašeči, protože denně v MHD, na cestách, ve škole a práci, sdílíme spoustu dotykových ploch s ostatními. Díky tomu si tak v rámci kolektivů můžeme předávat jeden vir za druhým. Přitom základní hygienické potřeby, jako je například dezinfekční gel na ruce, můžeme mít v kase a ani o nich nevíme. Proto v tomto období zainvestujte do co nejlepší hygieny rukou, čímž značně zmenšíte šance na onemocnění.

Jaké respirační choroby nejvíce řádí?

Rozhodne se nebavíme o další vlně COVID-19, ale o mnohem tradičnějších nemocích, které se již dlouho potulují společností a jednou za čas dokáží udeřit v plné síle. Hlavní nemocí je standardní chřipka, která se v těchto měsících nejvíce roznáší především díky přičinění dětí ze škol. Děti totiž do značné míry nemají šanci poznat, že jim něco je. Přitom ale v moment přenosu na rodiče už zvyšují šanci na to, že si následně předají onemocnění také přátelské kolektivy, pracovní kolektivy a spousta dalších možností.