Co říkají statistiky o čtenářích knih?

Ostatní

Říká se, že lidé přestávají číst knihy. Je to ale pravda? V tomto článku se podíváme na zajímavá čísla a statistiky o čtenářích knih.

V posledních letech široká veřejnost i odborníci razí teorii, že obliba knih klesá. Je to ale pravda? Statistiky nám pomůžou odhalit, jak je na tom světová populace nejen ve vztahu ke čtení. Ponořte se do tohoto článku a zjistěte spoustu zajímavých informací.

Kolik lidí vlastně čte?

Pojďme to hned strhnout ze stolu. Ano, čtenářů opravdu ubývá. Čísla v jednotlivých státech na světě se sice liší, to vám můžeme říct hned na začátku. Pokud to však vezmeme globálně, čtenářů knih ubývá s růstem dostupnosti moderních technologií. Stále menší množství lidí má bohužel ke knihám kladný vztah, což ostatně ukazují i čísla. Zhruba 53 % dospělé populace totiž nečte prakticky vůbec, případně se prokousali jen skrz jeden titul za celý rok. Dalších 23 procent pak přečte jednu až pět knih za rok. Zbytek poté zvládne zdolat alespoň šest titulů každý rok.

Otázkou nyní zůstává, jestli jsou tato čísla oproti minulosti výrazně nižší, nebo se jedná pouze o přirozený vývoj. Moderní technologie samozřejmě patří mezi velká lákadla, knižní databáze ovšem stále ukazují, že je o čtení zájem. Čísla se ale opět dále liší podle toho, kde lidé vlastně žijí.

Záliba v knihách = vyšší IQ?

Podle statistik mnohem častěji čtou lidé z měst než z venkova. Čtení knih je také přímo spojeno s vyšším intelektem. Pravidelní čtenáři se tedy s největší pravděpodobností mohou pyšnit vyšším IQ, a také vyšším vzděláním. Není to pravidlo, u vysokoškoláka je však mnohem větší pravděpodobnost, že daný jedinec raději sáhne po knize než po jiném lákadle.

Rozvíjejte i vy svoji inteligenci. Databáze spisovatelů a knih vám pomůžou najít ideální titul šitý na míru vašim zálibám. Najděte si další skvělé fantasy, detektivku, nebo literaturu faktu. Stačí si projít ČBDB.cz a na další zajímavý kousek určitě brzy narazíte.